خودرو

تحریم گاز روسیه، صنعت خودروسازی را متوقف می‌کند؟

تحریم گاز روسیه، صنعت خودروسازی را متوقف می‌کند؟

مدیر تولید گروه خودروسازی بی‌ام‌و به رویترز گفت: بی‌ام‌و در حال بررسی سرمایه‌گذاری‌های جدید در انرژی خورشیدی، زمین گرمایی و هیدروژن است تا وابستگی خود به گاز طبیعی را کاهش دهد و هشدار داد که تحریم گاز روسیه باعث توقف این صنعت خواهد شد.

 این خودروساز که برای ۵۴ درصد از مصرف انرژی خود در سال ۲۰۲۱ به گاز طبیعی متکی بود، در حال بررسی این است که کجا می‌تواند پنل‌های خورشیدی را به کارخانه‌های خود اضافه کند و برنامه‌هایی را با مقامات محلی برای انتقال هیدروژن به کارخانه خود در لایپزیگ آلمان در حال توسعه است.

میلان ندلکوویچ عضو هیئت مدیره شرکت بی‌ام‌و گفت: هیدروژن برای کاهش یا حتی جبران کامل تقاضای گاز بسیار مناسب است. وی در پاسخ به این سوال که در صورت توقف تحویل گاز از روسیه چه اتفاقی برای کارخانه‌های بی‌ام‌و می‌افتد، گفت: صنعت ما حدود ۳۷ درصد از مصرف گاز طبیعی آلمان را تشکیل می‌دهد. نه فقط بی‌ام‌و بلکه کل این بخش متوقف خواهد شد.

برنامه‌های بی‌ام‌و نشان‌دهنده آمادگی‌های گسترده‌تری است که در سراسر صنعت آلمان برای کنار گذاشتن گاز روسیه و ارائه سیستمی برای جیره‌بندی منابع موجود در صورت توقف ناگهانی تحویل در حال انجام است.

ندلکوویچ گفت: فراتر از آلمان، یک کارخانه جدید در دبرسن مجارستان، که بی‌ام‌و گفته است که اولین کارخانه خودروسازی جهان است که به طور کامل بدون سوخت‌های فسیلی کار می‌کند و به شدت به انرژی خورشیدی متکی است و افزود که خودروساز همچنین به دنبال استفاده از انرژی زمین گرمایی است.

انرژی زمین گرمایی پایدارتر از انرژی‌های تجدیدپذیر وابسته به آب‌وهواست اما تا حدودی به دلیل هزینه‌های اولیه بالا و فرآیندهای پیچیده صدور مجوز برای حفاری، رشد یا سرمایه‌گذاری قابل مقایسه با انرژی بادی یا خورشیدی را تجربه نکرده است.

منبع: ایسنا

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید