صنعت و تجارت

محموله‌های غلات اوکراین بیمه می‌شود؟

محموله‌های غلات اوکراین بیمه می‌شود؟

شرکت‌های بیمه کشتی با خطرات غلات اوکراین پس از دستیابی به معامله جدید به سمتی ناشناخته حرکت می‌کنند.

منابع صنعتی روز جمعه گفتند که پس از توافق برای بازگشایی بنادر دریای سیاه، تعدادی از شرکت‌های بیمه علاقه‌مند به ارائه پوشش برای محموله‌های غلات از اوکراین هستند، اگرچه انتظار می‌رود اولین محموله‌ها هفته‌ها طول بکشد تا بارگیری شود.

روسیه و اوکراین روز جمعه قرارداد مهمی را برای بازگشایی بنادر برای صادرات غلات امضا کردند که این امیدها را برای کاهش بحران غذایی بین‌المللی ناشی از تهاجم روسیه افزایش داد. این توافق، درپی مذاکرات دو ماهه‌ای که با میانجیگری سازمان ملل‌متحد و ترکیه، یکی از اعضای ناتو که روابط خوبی با روسیه و اوکراین دارد و تنگه‌های منتهی به دریای سیاه را کنترل می‌کند، به دست آمد.

بر اساس گزارش رویترز، تعدادی از پذیره نویسان علاقه‌مند به این ریسک هستند و یک یا دو کارگزار نیز وجود دارند. تضمین حمل‌ونقل و بیمه بخش مهمی از روند پیش رو خواهد بود.

بنادر اوکراین از زمان تهاجم روسیه در ماه فوریه که مسکو آن را عملیات نظامی ویژه می‌نامد بسته شده است و اطلاعات کافی در مورد وضعیت بنادر و همچنین خطراتی مانند مین‌های شناور و کشتی‌های آسیب‌دیده در مناطق بندری وجود ندارد.

یک مقام صنعت کشتیرانی گفت: صاحبان کشتی به نوعی تضمین مالی نیاز دارند. بنابراین حداقل در چند سفر اول باید ثابت شود که مسیرها ایمن هستند. به گفته منابع، مشکل اولیه این است که بیش از ۸۰ کشتی در اوکراین گیر افتاده‌اند که بسیاری از آنها محموله‌هایی از جمله غلات دارند که باید قبل از ورود کشتی‌های جدید از آن خارج شوند.

محاصره بنادر اوکراین توسط ناوگان دریای سیاه روسیه، به دام انداختن ۱۰ها میلیون تن غلات در سیلوها و سرگردانی بسیاری از کشتی‌ها، تنگناهای زنجیره تامین جهانی را بدتر کرده و همراه با تحریم‌های گسترده غرب، باعث افزایش تورم در قیمت مواد غذایی و انرژی در سراسر جهان شد.

تضمین ایمنی خدمه برای دستیابی سریع به این توافق بسیار مهم خواهد بود. البته سؤالات در مورد نحوه حرکت کشتی‌ها در آب‌های مین‌گذاری شده و اینکه چگونه می‌توانیم به طور مؤثر کشتی‌ها را در منطقه برای رسیدن به مهلت پیشنهادی خدمه کنیم، باقی می‌ماند.

منبع: ایسنا

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید