چهارشنبه 27 تیر 1403
صنعت و تجارت

پیش بینی تولید ۳۰۰ تن زعفران در سال جاری

پیش بینی تولید ۳۰۰ تن زعفران در سال جاری

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از پیش بینی تولید ۳۰۰ تن زعفران طی امسال خبر داد.

دکتر حسین زینعلی با اشاره به اینکه برداشت زعفران از اوایل ماه آینده در کشور آغاز خواهد شد، اظهار کرد: قیمت خرید حمایتی زعفران نیز مشخص شده تا در صورت نیاز جهاد کشاورزی ورود پیدا کند.

وی گفت: قیمت هر کیلوگرم نگین سوپر زعفران از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای امسال ۴۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان اعلام شده است.

دکتر زینعلی در ارتباط با اقدامات حمایتی وزارت جهاد کشاورزی از خریداران زعفران نیز بیان کرد: قرار بر این شده تا تسهیلاتی به خریداران زعفران اختصاص یابد.

وی افزود: درخواست هر یک از این خریداران در سامانه مورد نظر در سازمان های جهاد کشاورزی استان ها ثبت می شود، سپس این افراد بعد از تایید ریاست سازمان ها به بانک برای دریافت تسهیلات معرفی می شوند.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: پیش بینی می شود طی امسال ۳۰۰ زعفران برداشت شود و در سال گذشته نیز ۲۳۵ تن زعفران برداشت شد.

وی به موضوع صادرات زعفران نیز اشاره کرد و گفت: امسال ۲۳۵ تن زعفران صادر شده است که بیشتر به کشورهای امارات، چین و اسپانیا ارسال شد.

دکتر زینعلی با اشاره به اینکه هر ساله در صادرات زعفران با رشد مواجه بودیم، تصریح کرد: بالاترین میزان صادرات این محصول در سال ۹۹ با رقم ۳۲۵ تن بوده است.

وی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ به علت بروز خشکسالی، میزان صادرات کاهش یافت اما ارزش افزوده حاصل صادرات این محصول در سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافت.

دکتر زینعلی توضیح داد: صادرات هر کیلوگرم زعفران در حوزه بین الملل در سال ۹۹ حدود ۶۰۰ دلار و سال گذشته ۱۳۰۰ دلار بوده است.

منبع: ایسنا

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید