فناوری اطلاعات

استفاده از هوش مصنوعی در مبارزه با بیماری‌های عفونی

استفاده از هوش مصنوعی در مبارزه با بیماری‌های عفونی

دانشمندان با امید به این است که دیگر مرضی مانند کووید-۱۹ در سطح جهان همه‌گیر نشود، از هوش مصنوعی در مبارزه با بیماری‌های عفونی جهانی استفاده می‌کنند

دانشمندان با امید به این است که دیگر مرضی مانند کووید-۱۹ در سطح جهان همه‌گیر نشود، از هوش مصنوعی در مبارزه با بیماری‌های عفونی جهانی استفاده می‌کنند.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از سی‌تی‌وی نیوز، برنامه‌ای که توسط یک دانشگاه کانادایی اجرا می‌شود با بررسی اینکه چگونه هوش مصنوعی می‌تواند آمادگی برای همه‌گیری بیماری‌های عفونی در جهان را افزایش دهد، به دنبال بهبود مراقبت‌های بهداشتی جهانی برای آسیب‌پذیرترین افراد است.

جود کونگ مدیر اجرایی این برنامه می‌گوید: ما داده‌های محلی را برای ایجاد سیاست‌های مشترکی که به مردم محلی مرتبط است، قابل اجرا می‌سازیم و امید ما این است که امثال کووید-۱۹ دیگر هرگز تکرار نشود.

 

هدف این برنامه، توسعه و آموزش الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای رفع نیازهای خاص، مانند پیش‌بینی شیوع بیماری در یک منطقه خاص و ایجاد راه‌حل‌های مراقبت بهداشتی بر اساس داده‌های منطقه‌ای به ‌دست‌ آمده از منابع مختلف است.

 

این ابتکار توسط دانشگاه یورک در تورنتو رهبری می‌شود و در مجموع ۱۶ پروژه را پوشش می‌دهد.

 

تاکنون هوش مصنوعی پتانسیل قابل توجهی را در تعدادی از زمینه‌های مرتبط با بیماری‌های عفونی مانند تحقیقات اپیدمیولوژیک، تشخیص، توسعه درمان و پیش‌بینی اپیدمی(همه‌گیری) نشان داده است.

 

برای مثال، سیستم‌های هوش مصنوعی برای شناسایی و پیش‌بینی اپیدمی‌ها قبل از گسترش می‌توانند حجم عظیمی از داده‌ها از جمله محتواها در رسانه‌های اجتماعی، مقالات خبری و داده‌های بالینی را تجزیه و تحلیل کنند. آنها همچنین می‌توانند با شبیه‌سازی شیوع بیماری‌های عفونی به سیاست‌گذاران و مقامات بهداشت عمومی در انتخاب‌های آگاهانه در مورد نحوه مداخلات و تخصیص منابع کمک کنند.

 

برنامه جدید یورک، به نام «هوش مصنوعی جهانی جنوب» برای آمادگی و واکنش به همه‌گیری(AI۴PEP)، دانش پژوهشگران، تصمیم گیران و کارشناسان جامعه محلی را در سراسر جهان ترکیب می‌کند تا راه حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را بسازد که برای هر کشوری سفارشی شده است.

 

در مجموع ۲۲۱ پروژه ورودی از ۴۷ کشور به این گروه دانشگاهی ارسال شد و از میان آنها، ۱۶ فینالیست به نمایندگی از آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین، حوزه کارائیب و خاورمیانه انتخاب شدند.

 

کونگ می‌گوید که گروه او می‌خواست مطمئن شود که پروژه‌ها هم از نظر زبانی و هم از نظر جغرافیایی توزیع خوبی داشته باشد و به چهار دسته مجزا تقسیم شوند. به گفته وی، این موارد شامل تشخیص زودهنگام بیماری‌ها، سیستم‌های هشدار دهنده، واکنش و کاهش و کنترل اپیدمی‌های در حال توسعه است. هر پروژه با دقت در یکی از این بخش‌ها بر اساس نیازهای خاص هر مکان جهانی طبقه‌بندی می‌شود.

 

پشتیبانی محلی

 

کونگ اضافه کرد که این پروژه در سطح بین‌المللی هدایت می‌شود و پروژه‌های انتخاب شده از حمایت محلی برخوردار هستند که به شکل ویژه آنها را موثر می‌سازد.

 

وی افزود: افرادی که در محیط دانشگاه نشسته‌اند فکر می‌کنند که بهتر می‌دانند مشکل در جوامع دیگر چیست، اما نه. چیزی که در لندن موثر واقع می‌شود، لزوماً در غنا یا فیلیپین کار نمی‌کند.

 

کونگ می‌گوید، این ابتکار جدید، بهترین‌ها را در بین همه شرکت کنندگان گردهم آورده است و دانشمندان و تیم‌هایی که انتخاب نشده‌اند نیز همچنان در جنبه‌های دیگر در این پروژه مشارکت می‌کنند. این نشان می‌دهد که اشتیاق زیادی برای بهبود سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی وجود دارد.

 

نمونه‌هایی از پروژه‌های انجام شده توسط این برنامه بسیاری از زمینه‌ها را شامل می‌شود، از نظارت بر فلج اطفال در اتیوپی گرفته تا ایجاد سکوهایی که هدف آن جلوگیری از شیوع بیماری‌ها در برزیل است.

 

به گفته پژوهشگران، این تلاش، گواهی است بر آنچه که می‌توان با تشویق و ترویج همکاری بین متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، دانشمندان داده و سیاستگذاران به دست آورد.

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید