صنعت و تجارت

واکنش جهاد کشاورزی به معدوم کردن جوجه های زنده

واکنش جهاد کشاورزی به معدوم کردن جوجه های زنده

معاون وزیر جهاد با بیان اینکه صحنه‌هایی که از معدوم سازی جوجه ها در فضای مجازی منتشر شده قابل قبول نیست، گفت: قرار نبود جوجه‌های یک روزه معدوم شوند، قرار بود تولید تخم مرغ نطفه دار محدود شود.

مرتضی رضایی، درباره ماجرای معدوم کردن جوجه‌های یک روزه اظهار کرد: در چند ماه قبل، تولید گوشت مرغ بالا بوده و در ماه‌های مختلف حدود 200 تا 240 هزار تن و سالانه 2 میلیون و 600 هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود که برای تولید این حجم از مرغ نیاز است تا ماهانه 120 میلیون قطعه جوجه یک روزه پرورش داده شود که پس از 45 روز تبدیل به گوشت مصرفی مرغ می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی شیوع بیماری کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها و مراسم‌ها، مصرف مرغ کاهش یافت و باعث افت شدید قیمت مرغ شد.

رضایی ادامه داد: فشار سنگینی به مرغداران ایجاد شد و یکی از راهکارهای کاهش این فشار، محدودیت در تولید جوجه یک روزه بود که در ستاد تنظیم بازار مصوب شد که ماهانه به جای 125 میلیون قطعه پرورش جوجه یک روزه 115 میلیون تولید شود بر همین اساس مرغداران موظف بودند تولید مرغ را در شرایط کرونایی کاهش دهند.

معاون امور تولیدات دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه صحنه‌هایی که در فضای مجازی منتشر شده است قابل قبول نیست، گفت: قرار نبود جوجه‌های یک روزه معدوم شوند، قرار بود تولید تخم مرغ نطفه دار محدود شود.

وی افزود: به دلیل افت قیمت جوجه، جوجه‌هایی که در جوجه کشی عمر آن‌ها از 24 ساعت گذشته باشد مرغدار مجبور است معدوم کند، چون باعث انتشار آلودگی در محیط مرغداری می‌شود این روال طبیعی در صنعت مرغداری در تمام دنیا است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط کنونی صنعت مرغداری روزانه میلیاردها تومان ضرر می‌کند گفت: معدوم سازی روش متداولی است. ماهی 3 میلیون قطعه جوجه خروس در کشور معدوم می‌شود؛ ویدئویی هم بیرون نمی‌آید، اما صحنه‌هایی که در فضای مجازی از معدوم سازی جوجه‌ها منتشر شد، قابل قبول نیست و با دادستانی صحبت شده است تا بررسی شود به چه انگیزه‌ای این تصاویر منتشر شده است.

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید